wyszukiwarka
 


v

 

Oferty

Dane kontaktowe

Biuro Pośrednictwa Nieruchomościami

"Chata pod Tatrami" Aleksander Wszołek
34-500 Zakopane, ul. Gimnazjalna 1 / I piętro, pokoj 205
tel. 18 20 133 00, 606 701 770 lub 601 347 277

chatazakopane1@gmail.com  

 

 

Aktualności
A | A | A

Zakup mieszkania na rynku wtórnym można przeprowadzić jedynie na podstawie aktu notarialnego sprzedaży. Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, nie można przenieść (poprzez sprzedaż) własności nieruchomości bez formy aktu notarialnego. Taka czynność zostałaby uznana za nieważną i dlatego nie może być podstawą zmian w Księdze Wieczystej prowadzonej dla nieruchomości przez Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych. Więcej informacji:
https://www.okolica.pl/article/jakie-dokumenty-do-aktu-notarialnego-sprzedazy-bezpiecznego-zakupu-mieszkania
 
 
 
 
Posiadacze mieszkań w blokach muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Użytkowanie wieczyste gruntów pod budynkami wielorodzinnymi nie zostało automatycznie, z mocy prawa zamienione we własność od 1 stycznia 2017 r. Prawdopodobnie jednak stanie się to już w ciągu najbliższego półrocza.
 
Kupno mieszkań w Zakopanem miało być sposobem na życie. Młodzi ludzie zaraz po ślubie przyjechali pod Tatry, gdzie (przy wsparciu kredytem) nabyli kilka lokali w właśnie ukończonym kompleksie luksusowych apartamentowców. W jednym z nich mieli mieszkać, resztę wynajmować turystom. W teorii wydawało się to bajką... Niestety, minęły trzy lata, a młodzi ledwo wiążą koniec z końcem. Wszystko przez to, że najbardziej luksusowe apartamenty w Zakopanem okazały się "tonącym okrętem". Więcej :http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/932980,zakopane-apartament-dla-bogaczy-tonie,id,t.html

Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/932980,zakopane-apartament-dla-bogaczy-tonie,id,t.html

 

W ostatnich tygodniach stosunkowo często pojawiają się informacje o rekordowej liczbie mieszkań sprzedanych na polskim rynku. Warto zatem sprawdzić czy obecne ceny naprawdę są atrakcyjne, a także jakie perspektywy rysują się przed polskim rynkiem nieruchomości.można zauważyć, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym notują niewielkie wzrosty. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż realna inflacja jest wyższa, można stwierdzić, że koszt zakupu mieszkania spada. Będzie to dobrze widoczne przy porównaniu cen mieszkań oraz przeciętnych wynagrodzeń.

Przed kupnem działki sprawdź ukształtowanie terenu

Z reguły decyzję o zakupie konkretnej działki podejmujemy kierując się ceną gruntu. Biorąc pod uwagę, że planuje się również budowę domu, warto pamiętać o rozsądnym gospodarowaniu pieniędzmi na kupno działki. Oglądaj tylko te działki, które mają odpowiednią wielkość. Więcej informacji uzyskasz w naszym biurze Chata pod Tatrami, pomożemy w odpowiednim zakupie działki budowlanej. Zapraszamy.

Kupno działki budowlanej czy rolnej, nieraz jest trudniejsze niż kupno mieszkania. Zanim podpiszesz umowę kupna musisz zwrócić uwagę na kilka szczegółów, dzięki którym unikniesz późniejszych problemów.

 

 

 

Zakup mieszkania to proces nieco bardziej skomplikowany, niż sobotnia wyprawa do marketu. Wybieramy miejsce, w którym będziemy spędzać czas my i nasza rodzina , lub pobierać pożytki z najmu. Zastanówmy się więc, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas poszukiwań wymarzonego mieszkania czy apartamentu. Jakie czynniki będą wpływać zarówno na komfort naszego życia, jak też pozwolą za jakiś czas sprzedać lub wynająć nasze lokum, jeśli zdecydujemy się na przeprowadzkę.

    W każdym mieście jedne dzielnice uważane są za „dobre”, inne mają nieco gorszą reputację. Oczywiście ta opinia ma wpływ na ceny mieszkań. Nasz pracownik chętnie poradzi w tej kwestii, zapraszamy do naszego biura obrotu nieruchomościami .

 
Zakup używanego mieszkania wydaje się o wiele bezpieczniejszą transakcją niż kupno lokalu od dewelopera. Mieszkanie już istnieje, można je obejrzeć i dokładnie sprawdzić jego stan na przykład przy pomocy rzeczoznawcy. Niekiedy jednak ukryte pozostają ryzyka prawne związane z nabyciem lokalu na rynku wtórnym.

Kto jest właścicielem?

W pierwszej kolejności warto upewnić się, iż sprzedający faktycznie posiada pełnię praw do oferowanego nam lokalu. Więcej dowiesz sie u nas w biurze. Zadbamy o Twoje bezpieczeństwo, zapraszamy.

 

Nieruchomości niemal od zawsze traktowane są jako dobra i bezpieczna lokata kapitału. Zazwyczaj zakup mieszkania oznacza zyski w przyszłości, choć oczywiście nie bez znaczenia jest rodzaj nieruchomości.

Szczególnie zyskowne okazują się luksusowe apartamenty, które nie tracą na wartości nawet w czasach kryzysu finansowego

.Na rynku jest wiele apartamentów, które w ogóle nie odpowiadają standardom zarezerwowanym dla nieruchomości z segmentu premium. Apartamentem na pewno nie jest mieszkanie o powierzchni 40 m2, w mało prestiżowej lokalizacji, w zwykłym bloku o nieco podwyższonym standardzie.

 

Spór z sąsiadem o granicę działki. Jak sprawdzić granicę działki?

Spór o granicę działki to chyba najbardziej typowy konflikt z sąsiadem. Dlatego przed kupnem działki należy zwrócić uwagę, czy ogrodzenie postawione przez sprzedającego bądź sąsiada stoi prawidłowo wzdłuż granicy, czy też nie obejmuje kawałka położonej obok działki. Jak zatem sprawdzić granicę działki?

 

 

Jak wybrać mieszkanie pod inwestycję?​

Pierwsza myśl , to "kupujemy tanio”, okazję, ofertę „spod lady” i już intratna inwestycja gotowa! Kupując mieszkanie w celach inwestycyjnych, należy kierować się rentownością przyszłej inwestycji. O rentowności inwestycji w nieruchomość mieszkaniową w Zakopanem i okolicy  zdecydują: wzrost wartości nieruchomości, uzyskane przychody z najmu a szczególnie z krótkotrwałego wynajmu apartamentu turystom oraz koszty utrzymania lokalu. Więcej na ten temat opowiemy przy okazji oferowania i prezentacji  mieszkań czy apartamentów w sprzedaży /kupnie. Zapraszamy.

Nabycie nieruchomości a uzyskanie prawa własności

Nie każde nabycie nieruchomości następuje w momencie uzyskania prawa własności. Przykładem może być przesunięcie prawa własności z majątku osobistego małżonka do majątku wspólnego. W takim przypadku przesunięcie to nie będzie wyznaczało początku 5 letniego terminu, w którym sprzedaż takiej nieruchomości obwarowana jest koniecznością zapłaty podatku PIT. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 11 sierpnia 2016 r.
https://www.krn.pl/orzecznictwa/nabycie-nieruchomosci-a-uzyskanie-prawa-wlasnosci,659
 

Czym jest służebność gruntowa i po co się ją ustanawia​

Służebność gruntowa jak tłumaczy Klientowi pracownik biura nieruchomości Chata pod Tatrami w Zakopanem, to instrument prawny poprawiający sytuację właściciela nieruchomości, który nie może w pełni korzystać z prawa własności (np. nie może dostać się bezpośrednio z drogi publicznej na własną działkę). Ustanowienie służebności gruntowej wymaga co najmniej dwóch nieruchomości. Jedna z nich jest tak zwaną nieruchomością władnącą (jej właściciel korzysta ze służebności), a druga nieruchomością obciążoną (jej właściciel musi tolerować służebność).Biuro Chata pod Tatrami - nieruchomości w Zakopanem poleca artykuł na ten temat  :

http://www.budujemydom.pl/poradnik-prawny/10022-czym-jest-sluzebnosc-gruntowa-i-po-co-sie-ja-ustanawia

 

Kościelisko - obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego

Biuro nieruchomości Chata pod Tatrami w Zakopanem zaprasza do zapoznania się z tekstami i rysunkami obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania :

tekst miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wschodniej części wsi Kościelisko w Gminie Kościelisko z 2001 r.doc 

tekst miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zachodniej części wsi Kościelisko w Gminie Kościelisko z 2003 r.pdf 

Biuro pośrednictwa w  obrocie nieruchomościami  Chata pod Tatrami w Zakopanem, zaprasza wszystkich Klientów chętnych zakupić działkę budowlana w Kościelisku do zapoznania się z wytycznymi Planu miejscowego , na stronę BIP , http://bip.malopolska.pl/ugkoscielisko/Article/id,229728.html

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego miasto Zakopane

Miasto Zakopane została podzielona na 30 obszarów, dla których podjęto uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego o czym warto wiedzieć , informuje biuro nieruchomosci Chata pod Tatrami w Zakopanem , które posiada obszerną bazę ciekawych ofert domów, działek oraz mieszkań ( apartamentów) w sprzedaży. Zapraszamy do naszego biura Chata pod Tatrami  w Zakopanem Klientów poszukujących działek budowlanych do kupna/sprzedaży , służymy radą i pomocą. Posiadamy bogate doświadczenie na zakopiańskim i nie tylko zakopiańskim rynku

ALFABETYCZNY REJESTR MIEJSCOWYCH PLANÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO WRAZ Z ODNOŚNIKAMI DO TEKSTÓW I RYSUNKÓW PLANÓW  znajdziecie Państwo pod adresem http://mzakopane.e-mapa.net jest dostępny portal mapowy zawierający podstawową informację o przeznaczeniu terenu w planach miejscowych. Serwis nie obejmuje pełnej treści planów i może służyć jedynie do celów poglądowych!

Bezpośrednie odnośniki do uchwał:http://www.zakopane.eu/plany-zagodpodarowania-przestrzennego/miejscowe-plany-zagodpodarowania-przestrzennego

 

Chata pod Tatrami-nieruchomości przybliża problem jaki powstaje przy kupnie domu ,mieszkania ( apartament) lub  działki , które  były wykorzystywane przez Sprzedającego pod działalność gospodarczą ( podatek od usług ), a Kupujący chce przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe ( niższy podatek). Zapraszamy do zapoznania się z krótkim wyjaśnieniem.

O charakterze - mieszkalnym lub firmowym - budynku i gruntu decydują zapisy w ewidencji gruntów i budynków. Co ciekawe, co do zasady nie prowadzi jej wójt gminy (burmistrz lub prezydent miasta), ale starosta powiatowy, choć przepisy pozwalają również na przekazanie im tego zadania.

Natomiast wójt przy ustalaniu podatku od nieruchomości jest związany zapisami w ewidencji gruntów i budynków. Problemy Klienta Kupującego wzięły się z tego, że umieszczone tam informacje są nieaktualne - zwłaszcza jeśli chodzi o budynek. Z opisu można wnioskować, że grunt i budynek były związane z działalnością gospodarczą, zanim je kupił, a wójt, w decyzji błędnie przyjął, że nadal tak jest.

Grunt obecnie jest sklasyfikowany jako rolny, a więc powinien zostać opodatkowany podatkiem rolnym, a nie od nieruchomości, i to według najwyższej stawki. Z tego powodu Klient może złożyć odwołanie od decyzji wójta i dowodzić w nim, że nie jest już zajęty na działalność.

Drugi, poważniejszy problem dotyczy opodatkowania budynku. Zakup, a następnie zmiana jego przeznaczenia i przebudowa powinny zostać odnotowane w ewidencji gruntów i budynków, ale z niewiadomych przyczyn tak się nie stało. Niestety, takie sytuacje zdarzają się.Powstaje więc problem, co może zrobić Klient kupujący, aby zapłacić niższy podatek - według stawek właściwych dla obecnego stanu i charakteru budynku. Jeśli jest sklasyfikowany jako związany z działalnością (np. w ewidencji jest to budynek handlowo-usługowy), to nie wystarczy złożenie odwołania od decyzji wójta. Ta droga będzie nieskuteczna. Wielu podatników postąpiło już w ten sposób, ale sądy zwracają uwagę, że gminne organy podatkowe (np. wójt) są związane zapisami w ewidencji gruntów i budynków. To w niej tkwi sedno problemu

 

​Czy po 1 stycznia 2016 r. możliwe będzie kupno działki budowlanej?

Działki, dla których nie ma planu zagospodarowania będą podlegały nowej ustawie.

Nieruchomością rolną bowiem jest w rozumieniu ustawy nieruchomość, na której może być prowadzona działalność rolnicza w tym także np. ogrodnicza, działu specjalnego produkcji rolnej.

Skoro zatem działka będzie wpisana do ewidencji gruntów jako np. rola IV klasy, notariusz będzie zmuszony przestrzegać wymogów tej ustawy.Dopiero zgodnie z prawem geodezyjnym i kartograficznym wytyczenie budynku przez geodetę na placu budowy ( po wydaniu pozwolenia na budowę ) podlega ujawnieniu w ewidencji działki jako działki budowlanej. Dopiero z tą chwilą dla notariusza ( na pewno nie dla każdego) będzie wiadomym, iż nieruchomość utraciła swój status jako ziemi rolnej a może być traktowana jako ziemia budowlana ( może być o to trudno w sytuacji budowy na działce 0.5 ha budynku zajmującego jedynie np. 100m2). Więcej : http://wywlaszczeniablog.pl/czy-po-1-stycznia-2016r-mozliwe-bedzie-kupno-dzialki-budowlanej/

Zwolnienie podatkowe przy sprzedaży nieruchomości ( mieszkania, domu, działki budowlanej, rolnej )

Okolicznością decydującą o zwolnieniu z podatku jest przeznaczenie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych na własne cele mieszkaniowe.

Dochód ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny gdy czas między darowizną a sprzedażą nie wynosi więcej niż 5 lat, podlega opodatkowaniu 19 proc. podatkiem dochodowym. Jednakże należy przeanalizować, czy zysk ze sprzedaży mieszkania ( apartamentu )zostanie przeznaczony na spłatę kredytu zaciągniętego wspólnie z małżonką, na budowę domu (budynku mieszkalnego), także gdy stanowi współwłasność podatnika i jego małżonki oraz kwoty wydatkowane na remont wybudowanego budynku mieszkalnego (o ile podatnik faktycznie w nim realizuje własne cele mieszkaniowe) stanowią wydatki na własne cele mieszkaniowe uprawniające do zwolnienia z podatku dochodowego. Więcej na http://www.krn.pl/artykul/Zwolnienie-podatkowe-przy-sprzedazy-nieruchomosci,2745

Udział w spadku to nie udział w nieruchomości

Podatniczka, która sprzedała działkę rolna czy budowlana  rok po tym, jak otrzymała ją na własność od pozostałych spadkobierców, nie musi płacić PIT od sprzedaży - orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o kobietę, której mąż pozostawił po sobie spadek. W jego skład wchodziły m.in. liczne nieruchomości. Z chwilą śmierci męża w 2004 r. (data otwarcia spadku) kobieta odziedziczyła jedną czwartą udziałów w masie spadkowej. Innymi słowy, należała się jej tylko ćwierć udziałów we wszystkich nieruchomościach. Więcej na :http://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/1001517,udzial-w-spadku-to-nie-udzial-w-nieruchomosci.htm

Zakup działki budowlanej - o czym pamiętać

 
To oczywiste, że aby wybudować dom niezbędne jest przede wszystkim posiadanie odpowiedniej działki budowlanej. Musimy jednak pamiętać, że na konkretnej działce, mimo, że jest ona naszą własnością, nie zawsze wybudujemy dowolny dom. Wszystkie te informacje uzyskacie w naszym biurze Chata pod Tatrami nieruchomosci Zakopane . Z naszym biurem bezpiecznie kupisz działkę budowlaną .

Jaki lokal to apartament?

Luksusowe apartamenty to typ nieruchomości, które wśród mieszkań wyróżniają się lokalizacją, jakością wykończenia, wyposażenia i usług oferowanych w budynku lub na osiedlu, powierzchnią oraz rozkładem pomieszczeń.Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie powinien spełniać lokal mieszkalny, aby mógł zostać nazwany apartamentem jest jego odpowiedni rozkład. Więcej: https://luksusowemieszkania.pl/info,definicja-apartamentu

Chcesz kupić apartament w Zakopanem , Chata pod Tatrami- nieruchomosci ma duży wybór ,to musisz pamiętać ,że
każdy apartament powinien być elegancki i wytworny, a jednocześnie funkcjonalny i bardzo wygodny. Jego wykończenie musi charakteryzować się dbałością o najdrobniejszy detal. To najważniejsze charakterystyki, które odróżniają apartament od zwykłego mieszkania. A jakie jeszcze inne cechy definiują ten typ luksusowych lokali?
Kupno własnego mieszkania na ogół pociąga za sobą niebagatelne koszty. Dla wielu Polaków własne „M” jest marzeniem w zasadzie niemożliwym do zrealizowania, a to z uwagi na brak środków finansowych. Nie zawsze bank jest skłonny udzielić swoim klientom kredytu, za który mogliby nabyć własne mieszkanie, odpowiadające im wymaganiom.Decydując się na zakup mieszkania, koniecznie musimy zwrócić uwagę na szereg parametrów takiej nieruchomości. O tych parametrach chętnie poinformuje Kupującego przedstawiciel naszego biura Chata pod Tatrami, zapraszamy. 

 

 

 

 


Pozostałe tematy

Wszelkie podane przez Pośrednika informacje nie są ofertą w rozumieniu Kodeksu Cywilnego

Przejdź do góry strony